Spis treści 13 sekcji
Serwer plików daje pracownikom wspólny dysk sieciowy, na którym mogą pracować z plikami.1 W artykule porównujemy fizyczne serwery dla firm w obudowach tower i rack. Omawiamy też dobór dysków, koszty oraz wybór między własnym sprzętem a chmurą.
Udostępnianie plików przez SMB wykorzystuje port TCP 4452.
Porównanie serwerów dla firm – tabela i kryteria rankingu
Dell PowerEdge, HPE ProLiant, Lenovo ThinkSystem, Supermicro, ASUS Servers, xFusion FusionServer i Actina Solar to porównywane serie serwerów fizycznych. Przy wyborze serwera plików liczą się przede wszystkim miejsce na dyski, pamięć i serwis. Procesory oraz akceleratory trzeba oceniać osobno, jeśli maszyna ma obsługiwać zadania obliczeniowe.
Dell PowerEdge R350 mieści maksymalnie cztery dyski 3,5 cala3.
| Producent i seria | Parametr liczbowy podany przez producenta | Znaczenie przy wyborze |
|---|---|---|
| 1Dell PowerEdge | Oznaczenie „Przyjazny dla klimatu: 80%” | Przed zakupem liczą się konkretna konfiguracja i zakres serwisu. |
| 2HPE ProLiant | Do 7:1 konsolidacji i do 65% oszczędności energii przy zastąpieniu serwerów Gen10 modelami Gen12 | Wartości odnoszą się do scenariusza wymiany infrastruktury, nie do każdego wdrożenia. |
| 3Lenovo ThinkSystem | SR670 i SR645 w opisanych wdrożeniach HPC | O wyborze serwera plików decydują dyski, pamięć i obsługa serwisowa. |
| 4Supermicro | Systemy X14 z 4 gniazdami procesorowymi | Trzeba dobrać obudowę i zatoki do planowanej macierzy dyskowej. |
| 5ASUS Servers | 9U, 8 GPU, 32 gniazda DIMM i 10 miejsc na NVMe w opisanym serwerze HGX B300 | To konfiguracja do AI, nie wzorzec typowego serwera plików. |
| 6xFusion FusionServer | Do 45 miejsc na dyski 2,5″ w modelu 2288H V6 | Pomaga oszacować możliwą pojemność lokalną. |
| 7Actina Solar | Modele 200 A7 i 220 A7 ze statusem Certified for Windows | Zakup wymaga porównania konfiguracji i warunków serwisu. |
Dane w tabeli: 4,5,6,7,8,9,10,11
W zestawieniu HPE dotyczącym pamięci różnych platform pojawiają się wartości do 8 TB DDR5 i 60 GB LPDDR5x dla Grace. Wymieniono także 288 GB HBM3e dla Hopper, 3 TB SOCAMM oraz 6 TB DDR5. Nie są to parametry jednej konfiguracji ProLiant.5
ASUS opisuje wskazany serwer z dwoma procesorami Intel Xeon 6 Scalable, ośmioma interfejsami CX8 InfiniBand, pięcioma gniazdami PCIe i dwoma portami 10 Gb LAN.9,12
W serii xFusion model 1288H V7 obsługuje dwa procesory Intel Xeon Scalable 4. lub 5. generacji. Ma trzy miejsca na akceleratory SW GPU i 32 moduły pamięci o pojemności do 12 TB. Dostępne warianty zatok to 4 × 3,5″, 12 × 2,5″, 10 × NVMe, 32 × E1.S lub 20 × E3.S.10
Model 1288H V6 ma dwa procesory 3. generacji, trzy SW GPU i 32 moduły pamięci do 12 TB. Warianty dyskowe obejmują 4 × 3,5″, 12 × 2,5″ lub 10 × NVMe.10
Większy 2288H V6 przewiduje dwa procesory 3. generacji, 11 SW GPU i 4 DW GPU. Oferuje 32 moduły pamięci do 12 TB oraz warianty 20 × 3,5″, 45 × 2,5″ lub 34 × NVMe.10 FusionServer 1288H V7 ma obudowę rack o wysokości 1U13.
RAID łączy dyski w macierz, a zarządzanie zdalne pozwala administratorowi obsługiwać serwer przez sieć. Przy wyborze maszyny do plików ważniejsze są zatoki, układ RAID i serwis niż liczba GPU. Akceleratory nabierają znaczenia dopiero przy zadaniach obliczeniowych.
Macierz RAID 5 wymaga co najmniej trzech dysków14.
Dell PowerEdge
- Parametr liczbowy podany przez producenta
- Oznaczenie „Przyjazny dla klimatu: 80%”
- Znaczenie przy wyborze
- Przed zakupem liczą się konkretna konfiguracja i zakres serwisu.

Dell PowerEdge to seria serwerów fizycznych; porównanie warto zacząć od wybranego modelu i jego wyposażenia. Sama nazwa producenta nie mówi, jak będzie się zarządzać maszyną. Ofertę PowerEdge zestaw więc z innymi seriami pod względem obudowy, dysków, pamięci, licencji i serwisu.
Przykładowy PowerEdge R350 zajmuje 1U wysokości w szafie rack15.
Dell PowerEdge: funkcje potwierdzone u producenta
Do zarządzania serwerami Dell PowerEdge służą narzędzia Dell. Producent deklaruje dzięki nim nawet 44-krotnie szybsze wdrażanie, wielowarstwowe zabezpieczenia i analizy przygotowane do obsługi AI. Słowo „nawet” oznacza deklarowany rezultat, a nie gwarancję czasu wdrożenia każdej maszyny.4
Według raportu The Forrester Wave™, na który powołuje się Dell, serwery PowerEdge do akceleracji pomogły Dell Technologies zdobyć pozycję lidera w rozwiązaniach infrastrukturalnych SI.4 OpenManage Enterprise może zarządzać maksymalnie 8000 urządzeń16.
Dell PowerEdge: cena konfiguracji, licencje i serwis
Dell PowerEdge trzeba wyceniać jako całość. Serwer z dyskami i pamięcią, licencje oraz serwis to osobne składniki kosztu i decyzji zakupowej. Widoczne przy ofercie producenta oznaczenie „Przyjazny dla klimatu: 80%” nie jest ceną urządzenia ani licencji.4
Dell opisuje też zrównoważoną technologię w kontekście integracji finansowej. Taki opis nie mówi jednak, jakie warunki gwarancji obejmą wybrany serwer.4
Dell PowerEdge: dla jakiej firmy ma sens?
Dell PowerEdge może pasować firmie, która chce zarządzać serwerem plików razem z pozostałą infrastrukturą. W porównaniu ofert sprawdzą się konkrety: układ zatok, możliwości rozbudowy i obsługa awarii.
Maszyna zaprojektowana do akceleracji AI nie staje się przez to najlepszym serwerem do przechowywania plików17.
PowerEdge wybieraj według zadania, konfiguracji i serwisu, nie ogólnej deklaracji producenta. W wariancie ProSupport Plus z czterogodzinną obsługą technik zwykle dociera na miejsce w ciągu 4 godzin po diagnozie. Dotyczy to lokalizacji objętych usługą.18
HPE ProLiant
- Parametr liczbowy podany przez producenta
- Do 7:1 konsolidacji i do 65% oszczędności energii przy zastąpieniu serwerów Gen10 modelami Gen12
- Znaczenie przy wyborze
- Wartości odnoszą się do scenariusza wymiany infrastruktury, nie do każdego wdrożenia.
W skrócie
- Szersze zestawienie platform obejmuje też 60 GB LPDDR5x dla Grace i 288 GB HBM3e dla Hopper.
- Producent przedstawia możliwość odroczenia płatności o 90 dni oraz rozłożenia kosztów na 9 miesięcy.

HPE ProLiant obejmuje zarówno serwery tower ustawiane poza szafą, jak i modele rack do szafy serwerowej. Seria nadaje się do rozważenia przy wyborze serwera plików lub sprzętu do konsolidacji aplikacji. O przydatności przesądzają jednak parametry konkretnego modelu.
Przykładowy serwer rack HPE ProLiant DL380 Gen11 zajmuje 2U wysokości w szafie19.
HPE ProLiant: funkcje potwierdzone u producenta
Serwery HPE ProLiant różnią się rozmiarami i pojemnością pamięci. Producent opisuje również funkcje związane z bezpieczeństwem, wydajnością, efektywnością i zarządzaniem.5
W zestawieniach występują modele rack o wysokości 1U, 2U i 4U oraz serwery tower, w tym konstrukcja dwuprocesorowa o wysokości 4U. Osobno opisano wariant 5U z chłodzeniem cieczą i 6U z chłodzeniem powietrzem.5 Tower HPE ProLiant ML350 Gen11 ma 32 gniazda DIMM, ale wykorzystanie wszystkich wymaga dwóch procesorów20.
Producent podaje dla różnych pozycji katalogowych maksymalną pamięć od 128 GB DDR5 lub DDR5 ECC do 8 TB DDR5. Po drodze wymienia 512 GB, 768 GB, 1 TB, 1,5 TB, 2 TB i 4 TB DDR5. Szersze zestawienie platform obejmuje też 60 GB LPDDR5x dla Grace i 288 GB HBM3e dla Hopper. Pojawiają się w nim również 3 TB SOCAMM oraz 6 TB DDR5; wartości dotyczą różnych konstrukcji, nie jednego serwera.5
HPE ProLiant: cena konfiguracji, licencje i serwis
HPE ProLiant wyceniaj jako konkretny model z procesorem, pamięcią, dyskami, licencjami i serwisem. Producent przedstawia możliwość odroczenia płatności o 90 dni oraz rozłożenia kosztów na 9 miesięcy. To warunki finansowania, nie cena konfiguracji ani zakres gwarancji.5
Deklaracja konsolidacji do 7:1 i oszczędności energii do 65% dotyczy zastąpienia infrastruktury Gen10 serwerami Gen12. Nie opisuje rezultatu każdego zakupu ProLiant.5
HPE ProLiant: dla jakiej firmy ma sens?
HPE ProLiant może pasować firmie, która dobiera obudowę i pamięć do aplikacji oraz planuje serwis całej konfiguracji. W serwerze plików na pierwszy plan wysuwają się dyski i ochrona danych. Przy wirtualizacji większego znaczenia nabierają pamięć oraz procesory.
Producent opisuje też DL380a Gen12 w kontekście ochrony danych, modeli i obciążeń AI. Wskazuje ponadto konfigurację z NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition do akceleracji wielu zadań; zwykły serwer plików jej nie wymaga.5 Macierz RAID 6 wymaga co najmniej czterech dysków21.
ProLiant daje wybór obudów i parametrów. O zakupie powinna zdecydować konfiguracja dobrana do zadania.
Lenovo ThinkSystem
- Parametr liczbowy podany przez producenta
- SR670 i SR645 w opisanych wdrożeniach HPC
- Znaczenie przy wyborze
- O wyborze serwera plików decydują dyski, pamięć i obsługa serwisowa.

Lenovo ThinkSystem obejmuje serwery do różnych zastosowań firmowych. Jeśli mają przechowywać pliki, ważniejsza od przykładu wdrożenia obliczeniowego jest konfiguracja dysków. Przy porównywaniu ofert oddziel możliwości modelu od deklaracji dotyczących całej serii. Opisane wdrożenia obejmują SR670 i SR645.
Lenovo ThinkSystem: funkcje potwierdzone u producenta
W materiałach producenta Lenovo ThinkSystem pojawia się we wdrożeniach obliczeń wysokiej wydajności (HPC). Geely Auto R&D wykorzystało serwery SR670 z chłodzeniem wodnym Lenovo Neptune. Oceanbox zbudował z kolei platformę HPC na serwerach SR645.7
Lenovo podaje także, że jego serwery utrzymały wskazywaną przez firmę pozycję w niezawodności i dostępności przez 10. rok z rzędu. Ta deklaracja nie określa parametrów serwera plików.7,22
Lenovo ThinkSystem: cena konfiguracji, licencje i serwis
Lenovo ThinkSystem porównuj według kosztu kompletnej maszyny, licencji systemowych i warunków naprawy. Sama obudowa to za mało. Oferta wybranego modelu powinna określać procesor, pamięć, dyski, kontroler RAID i gwarancję. Deklarowana przez producenta duża gęstość konstrukcji dotyczy projektowania infrastruktury, lecz nie wyznacza ceny ani serwisu.7
SR670 i SR645 z opisanych wdrożeń nie są jedną konfiguracją zakupową.
Lenovo ThinkSystem: dla jakiej firmy ma sens?
Lenovo ThinkSystem warto rozważyć, jeśli firma dobierze maszynę do swoich danych i ustali odpowiednią obsługę awarii. Przykłady SR670 i SR645 pokazują zastosowania HPC. Nie dowodzą przewagi tych modeli jako serwerów plików.7
Przy współdzieleniu plików ważniejsze są pojemność użyteczna macierzy, wymiana dysków i kopia zapasowa. Kopia lustrzana RAID 1 wymaga co najmniej dwóch dysków23.
ThinkSystem oceniaj na podstawie wybranej konfiguracji i serwisu. Przykład zastosowania HPC nie zastąpi tych danych.
Supermicro
- Parametr liczbowy podany przez producenta
- Systemy X14 z 4 gniazdami procesorowymi
- Znaczenie przy wyborze
- Trzeba dobrać obudowę i zatoki do planowanej macierzy dyskowej.

Supermicro warto porównać z pozostałymi seriami, gdy firma dobiera serwer rack do określonego obciążenia. Producent opisuje maszyny do AI, HPC, chmury, storage – infrastruktury przechowywania danych – oraz zastosowań brzegowych.8
Przy serwerze plików rozstrzygają jednak dyski, zarządzanie i serwis konkretnej maszyny. Parametrów całej serii X14 nie należy przypisywać wybranemu modelowi.
Supermicro: funkcje potwierdzone u producenta
Supermicro oferuje modele o różnej liczbie gniazd procesorowych. Dlatego wyniki i parametry jednej konstrukcji nie opisują całej oferty. Według producenta jednogniazdowe systemy X14 Hyper osiągają 4-krotną wydajność i efektywność względem dwugniazdowych systemów poprzedniej generacji w przedstawionym porównaniu.8
Producent informuje też o serwerach X14 z 4 gniazdami i procesorami Intel Xeon 6. Przeznacza je do wymagających aplikacji firmowych oraz baz danych.8
Supermicro: cena konfiguracji, licencje i serwis
W przypadku Supermicro porównuj cenę kompletnej konfiguracji, nie samej platformy X14. Do kosztu serwera plików dochodzą dyski, kontroler macierzy, licencje systemowe i serwis. NetFire wykorzystało energooszczędne serwery Supermicro do usług chmurowych, ale ten przykład nie określa kosztu firmowego serwera plików. Nie mówi też, jaki zakres obsługi otrzyma firma.8
Deklaracja dla X14 Hyper dotyczy 4-krotności w określonym porównaniu, a nie ceny wdrożenia.
Supermicro: dla jakiej firmy ma sens?
Supermicro może pasować firmie, która dobierze model rack do obciążenia i zapewni mu serwis. Producent opisuje konstrukcje 4- i 8-gniazdowe do bardzo dużych obliczeń w pamięci oraz aplikacji o krytycznym znaczeniu. Współdzielenie plików samo w sobie nie wymaga takiej skali.8
W serwerze plików ważniejsze są pojemność użyteczna dysków, ochrona danych i koszt utrzymania wybranej konfiguracji.
Supermicro wybieraj według parametrów konkretnego serwera. Punktem wyjścia pozostaje zadanie, które ma obsługiwać.
ASUS Servers
- Parametr liczbowy podany przez producenta
- 9U, 8 GPU, 32 gniazda DIMM i 10 miejsc na NVMe w opisanym serwerze HGX B300
- Znaczenie przy wyborze
- To konfiguracja do AI, nie wzorzec typowego serwera plików.

ASUS Servers obejmuje serwery obliczeniowe, maszyny do przechowywania danych i urządzenia rozbudowujące przestrzeń dyskową. Przy wyborze do plików trzeba odróżnić samodzielny serwer od JBOD. JBOD jest obudową na dyski i wymaga podłączenia do systemu, który nimi zarządza.
Opisany serwer storage 4U obsługuje do 60 dysków 3,5″.
ASUS Servers: funkcje potwierdzone u producenta
ASUS Servers oferuje kilka rodzajów konstrukcji do pracy z danymi. Każda ma własne parametry, których nie należy łączyć w jedną konfigurację:
- Serwer storage 4U z procesorem AMD EPYC serii 9004 obsługuje do 12 modułów DDR5. Mieści 60 wymienianych bez narzędzi dysków 3,5″, zatoki na 2 dyski SATA i 6 nośników NVMe SSD wymienianych podczas pracy. Ma też 2 gniazda PCIe 5.0 ×16.9
- JBOD 2U mieści do 12 dysków 3,5″ SAS lub NL-SAS. Połączenie do 4 takich obudów daje 48 dysków i 1,1 PB pojemności surowej. Producent podaje 5 portów SAS 12 Gb/s oraz obsługę szerokich portów SAS 48 Gb/s.9,24
- System storage 2U jest dostępny w wersji z dwoma aktywnymi kontrolerami, redundancją i procesorami Intel Xeon 64-bit. Producent opisuje też wariant z czterordzeniowymi procesorami Xeon. To urządzenie storage, a nie zestaw parametrów każdego serwera ASUS.9
Producent opisuje ponadto serwer 2U4N z procesorami AMD EPYC 9005 Turin. Każdy węzeł obsługuje do 20 modułów DIMM, 2 nośniki NVMe i 2 nośniki M.2. Wyposażenie obejmuje również gniazdo PCIe 5.0 i gniazdo OCP 3.0.9
ASUS Servers: cena konfiguracji, licencje i serwis
ASUS Servers wyceniaj oddzielnie dla serwera, systemu storage i JBOD. Te urządzenia pełnią różne funkcje. Producent opisuje JBOD 4U z dwoma ekspanderami jako sposób rozbudowy pamięci masowej o wysokiej dostępności. Jego zakup nie zastępuje wyceny serwera, dysków, licencji i serwisu.9
W ofertach oddziel koszt pojemności użytkowej od surowej. Uwzględnij też sposób obsługi awarii kontrolera i dysku.
ASUS Servers: dla jakiej firmy ma sens?
ASUS Servers warto rozważyć, gdy firma dobiera osobne urządzenie do plików, gęstej infrastruktury obliczeniowej albo AI. Do AI producent opisuje między innymi serwer 4U z dwoma procesorami Intel Xeon 6. Maszyna obsługuje 8 akceleratorów NVIDIA H200, NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition lub Intel Gaudi 3.9
Inny serwer 4U ma dwa procesory AMD EPYC 9005. Obsługuje 8 układów NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition oraz 8 portów QSFP 400 Gb/s do komunikacji między GPU.9,25
W ofercie AI jest też serwer 2U z dwoma procesorami NVIDIA Vera i 16 modułami SOCAMM2. Ma 8 dyski E1.S wymieniane podczas pracy, PCIe Gen6 oraz NVLink drugiej generacji. Rozwiązanie zajmujące całą szafę, GB300 NVL72, obejmuje 72 układy NVIDIA Blackwell Ultra GPU i 36 procesorów NVIDIA Grace. Korzysta z NVLink piątej generacji, ale żaden z tych parametrów nie jest wymogiem zwykłego serwera plików.9
Przy przechowywaniu plików o wyborze ASUS decydują typ urządzenia i układ dysków. Parametry platform AI mają tu inne zastosowanie.
xFusion FusionServer
- Parametr liczbowy podany przez producenta
- Do 45 miejsc na dyski 2,5″ w modelu 2288H V6
- Znaczenie przy wyborze
- Pomaga oszacować możliwą pojemność lokalną.

xFusion FusionServer warto rozważyć, gdy firma potrzebuje serwera rack z określoną liczbą zatok lub dużą pamięcią. Seria obejmuje maszyny do przechowywania danych, wirtualizacji i baz danych. Parametrów różnych modeli nie da się jednak złożyć w jedną konfigurację.
W serwerze plików liczba miejsc na dyski znaczy więcej niż liczba akceleratorów. Model 2288H V6 ma wariant z 45 zatokami 2,5″.
xFusion FusionServer: funkcje potwierdzone u producenta
W serii xFusion FusionServer znajdują się między innymi poniższe modele. Warianty dyskowe są alternatywami, więc podanych zatok nie należy sumować dla jednej maszyny. SW GPU i DW GPU oznaczają akceleratory zajmujące odpowiednio pojedyncze i podwójne miejsce montażowe.10
| Model | Procesory i pamięć | Warianty zatok dyskowych |
|---|---|---|
| 2488H V7 | 4 procesory Intel Xeon Scalable 4. generacji; 64 moduły, do 24 TB | 25 × 2,5″ albo 4 × 2,5″ i 8 × NVMe; do 4 SW GPU |
| 2488H V6 | 4 procesory Intel Xeon Scalable 3. generacji; 48 modułów, do 15 TB | 25 × 2,5″ albo 4 × 2,5″ i 16 × NVMe; do 4 SW GPU i 2 DW GPU |
| 5885H V7 | 2 procesory Intel Xeon Scalable 4. generacji; 64 moduły, do 24 TB | 52 × 2,5″ albo 25 × 2,5″ i 24 × NVMe, albo 36 × E1.S; do 4 DW GPU |
Dane w tabeli: 10
Producent wskazuje 2488H V7 do baz danych, HPC i gęstej wirtualizacji. Z kolei 5885H V7 opisuje jako serwer do baz danych oraz dużych zbiorów danych.10
xFusion FusionServer: cena konfiguracji, licencje i serwis
xFusion FusionServer wyceniaj dla wybranego wariantu zatok, procesorów i pamięci. Do rachunku dolicz licencje oraz serwis. Model 2288 V7 obsługuje 2 procesory Intel Xeon Scalable 4. generacji, 16 modułów pamięci o pojemności do 4 TB i do 4 SW GPU. Producent wymienia warianty 31 × 2,5″, 14 × 3,5″, 4 × NVMe lub 2 × E1.S.10
Cena obudowy nie oddaje kosztu działającego serwera plików z dyskami i systemem.
xFusion FusionServer: dla jakiej firmy ma sens?
xFusion FusionServer może pasować firmie potrzebującej dużej lokalnej przestrzeni na dane. Trzeba jednak dobrać konkretny wariant zatok. 5288 V7 obsługuje 2 procesory Intel Xeon Scalable 4. lub 5. generacji i 32 moduły pamięci do 8 TB. Ma do 10 SW GPU oraz 44 dyski 3,5″ i 4 nośniki NVMe; producent wskazuje go między innymi do rzadziej używanych danych i nagrań wideo.10
W 5288 V6 również przewidziano 44 dyski 3,5″ i 4 nośniki NVMe. Ten model wykorzystuje 2 procesory 3. generacji, 32 moduły pamięci do 12 TB i do 8 SW GPU.10
FusionServer do plików dobieraj według wariantu dyskowego i kosztu całej konfiguracji. Maksymalne parametry innych modeli serii nie rozstrzygają wyboru.
Actina Solar
- Parametr liczbowy podany przez producenta
- Modele 200 A7 i 220 A7 ze statusem Certified for Windows
- Znaczenie przy wyborze
- Zakup wymaga porównania konfiguracji i warunków serwisu.

Actina Solar można rozważyć jako serwer plików z Windows, jeśli wybrany model i dyski odpowiadają potrzebom firmy. Modele 200 A7 i 220 A7 mają wskazaną zgodność z systemem operacyjnym. Nie określa ona pojemności maszyny, ceny licencji ani warunków serwisu.
Actina Solar: funkcje potwierdzone u producenta
Actina Solar 200 A7 i 220 A7 opierają się na procesorach AMD EPYC. Producent przypisał im status Certified for Windows. Dotyczy on tych modeli, a nie automatycznie każdej maszyny Solar.11
Actina Solar: cena konfiguracji, licencje i serwis
Actina Solar wymaga wyceny obejmującej sprzęt, dyski, licencje Windows Server i serwis. Producent wskazuje, że raporty zgodności modeli 200 A7 i 220 A7 są dostępne w Windows Server Catalog. Raport potwierdzający zgodność nie zastępuje licencji ani warunków gwarancji.11
Actina Solar: dla jakiej firmy ma sens?
Actina Solar może pasować firmie planującej środowisko Windows Server i dobierającej sprzęt do wymaganej pojemności plików. W komunikacie o certyfikacji producent zapowiadał dopisanie kolejnych maszyn do listy zgodności w ciągu kilku dni. Sama zapowiedź nie potwierdza statusu żadnego dodatkowego modelu.11
O zakupie powinny zdecydować parametry wskazanej konfiguracji i zakres serwisu.
Solar oceniaj model po modelu. Certyfikacja systemu nie zastępuje doboru dysków ani ustalenia warunków obsługi.
Metodologia i ograniczenia porównania
Ranking serwerów dla firm obejmuje 7 serii w kolejności pokazanej w zestawieniu. Miejsce na liście nie wynika z testu wydajności ani oceny punktowej. Opisy opierają się na publicznych materiałach producentów dotyczących wskazanych produktów i usług; nie przeprowadzono testów własnych.
- Obudowa i rozbudowa: porównanie odróżnia tower od rack i uwzględnia miejsce na kolejne dyski. Przykładowy PowerEdge R350 zajmuje 1U.
- Konfiguracja: procesory, pamięć, zatoki i RAID oceniaj dla wskazanego modelu. Parametry różnych urządzeń nie składają się w jedną maszynę; RAID 5 wymaga co najmniej trzech dysków.
- Utrzymanie: zdalne zarządzanie, gwarancja, serwis w Polsce i dostępność u partnera wpływają na obsługę awarii. Opisana oferta VOL System przewiduje standardowo 3 lata gwarancji on-site NBD.
Serwer fizyczny, NAS i serwer plików w chmurze to różne rozwiązania. Ranking 7 serii nie jest porównaniem ich cen. Deklaracje oszczędności energii i wydajności odnoszą się do scenariuszy opisanych przez producentów, nie do każdej firmy.
Do zakupu wybierz konfigurację i warunki serwisu odpowiadające zadaniu firmy. Pozycja serii w rankingu nie powinna zastępować tej decyzji.
Tower czy rack – jaki serwer do biura?
Serwer tower można ustawić w biurze bez szafy serwerowej. Serwer rack wymaga miejsca przygotowanego na szafę, chłodzenie i dalszą rozbudowę. Tower może więc pełnić funkcję serwera plików w małej firmie bez infrastruktury rack.26
Gdy jedynym zadaniem jest udostępnianie plików, warto osobno rozważyć NAS. To urządzenie pamięci sieciowej, nie serwer fizyczny z rankingu.
| Rozwiązanie | Przykład lub parametr liczbowy | Miejsce, chłodzenie i rozbudowa |
|---|---|---|
| Tower | Dell PowerEdge T360 w przykładzie dla 15 pracowników, do plików i Comarch ERP | Stoi poza szafą rack; przy wyborze trzeba uwzględnić miejsce w biurze, hałas i możliwość dodania dysków. |
| Rack | Przykładowy Dell PowerEdge R350 zajmuje 1U wysokości w szafie; U określa zajmowane miejsce. | Wymaga szafy oraz miejsca na okablowanie i chłodzenie; pozwala zaplanować kolejne urządzenia. |
| NAS | Opisane obudowy oferowane przez Stovaris mają 2–4 U i do 60 kieszeni; zależnie od modelu serwery NAS obsługują do 892 dysków. | Może udostępniać macierz przez protokoły plikowe, czyli sposoby dostępu do plików przez sieć. Rozmiar obudowy nie oznacza liczby wszystkich obsługiwanych dysków. |
Dane w tabeli: 15,27,28
W biurze liczy się przede wszystkim dostępna infrastruktura. Tower nie potrzebuje szafy, natomiast rack wymaga miejsca na nią, przepływ powietrza i okablowanie. W obu formatach liczbę dysków i zapas miejsca na rozbudowę należy dobrać do potrzeb firmy.
Czas dostawy zależy od oferty, a nie od całej kategorii urządzeń. VOL System podaje 3–7 dni roboczych dla standardowych modeli serwerów dostępnych z magazynu.17
Do biura bez szafy pasuje tower, a rack wymaga przygotowanej infrastruktury. NAS oceniaj osobno, jeśli głównym zadaniem jest dostęp do plików.
Jak skonfigurować serwer pod konkretne zadanie?
Serwer plików konfiguruj pod pojemność danych i sposób ich odtwarzania. Przy wirtualizacji lub ERP uwzględnij również wymagania procesora i pamięci. Zacznij od zadania: sama liczba zatok nie określa wydajności aplikacji. Opisany przykład łączący pliki i Comarch ERP ma 32 GB RAM.
- Określ zadanie. Oddziel udostępnianie plików od uruchamiania maszyn wirtualnych oraz obsługi bazy danych lub ERP. NAS pozwala użytkownikom korzystać z firmowych danych i dodawać nowe informacje. Jest jednak inną kategorią urządzenia niż serwer fizyczny.28
- Dobierz obudowę. Lenovo wskazuje serwery Tower do przechowywania danych i pracy jako serwer plików w biurze zdalnym.7 HPE wymienia ProLiant ML30 i DL20 wśród modeli przeznaczonych między innymi do tej roli.5
- Ustal procesor i RAM. W maszynie służącej wyłącznie do plików uwzględnij energooszczędność procesora oraz dyski.1 Opisane łączone zastosowanie do plików i Comarch ERP wykorzystuje Dell PowerEdge T360 z 32 GB RAM. To nie jest uniwersalny wymóg pamięci dla ERP lub wirtualizacji.27
- Zaplanuj dyski i RAID. W opisanym RAID 1 dane trafiają na 2 dyski. Awaria jednego nie blokuje więc pracy serwera plików.1 Pojemność użytkową dobierz do danych, a układ dysków do wymaganej ciągłości pracy.
- Wybierz sposób udostępniania plików. Linux z Sambą może udostępniać pliki użytkownikom firmowych komputerów.29 SMB korzysta z portu TCP 445. Przy wirtualizacji i ERP dobierz system do wymagań uruchamianych aplikacji.
- Ustal sposób odtwarzania danych. Usługa VSS pozwala automatycznie archiwizować zasoby serwera plików. Dzięki niej można odtworzyć pliki po skasowaniu lub nadpisaniu.1 Osobno zaplanuj backup na wypadek utraty całego serwera.
- Domknij konfigurację sprzętową. Jeśli wymaga tego ciągłość pracy, uwzględnij zasilacze redundantne. Ustal także zakres serwisu wybranej maszyny. VOL System oferuje dobór i konfigurację sprzętu również dla pojedynczego serwera plików.17
Gotowa konfiguracja powinna odpowiadać zadaniu. Pliki wymagają przede wszystkim odpowiednich dysków i możliwości odtwarzania danych. Wirtualizacja oraz ERP potrzebują także zasobów dla aplikacji.
Co wliczyć w koszt serwera poza sprzętem?
Koszt serwera plików to nie tylko cena sprzętu. Obejmuje również licencje, serwis, zasilanie awaryjne, backup i wdrożenie. Orientacyjny koszt przykładowego Dell PowerEdge T360 do plików i Comarch ERP wynosi 18 000–25 000 zł. To punkt odniesienia dla opisanego zastosowania, nie cena każdej konfiguracji T360.27
- Licencje: rozdziel koszt Windows Server, licencji CAL dających dostęp użytkownikom lub urządzeniom oraz oprogramowania do wirtualizacji, jeśli będzie używane.
- Gwarancja i serwis: uwzględnij zakres naprawy na miejscu. VOL System podaje standardowo 3 lata gwarancji on-site NBD z możliwością wydłużenia do 5 lat. NBD oznacza następny dzień roboczy.17
- UPS i wdrożenie: dolicz zasilacz awaryjny, instalację systemu, konfigurację dostępu do plików i przeniesienie danych.
- Backup: zaplanuj miejsce na kopie, oprogramowanie i procedurę odtwarzania. RAID w NAS może automatycznie powielać dane na oddzielnym dysku. Taka kopia wewnątrz urządzenia nie zastępuje jednak osobnego backupu.28
W kosztach uwzględnij również wymagania dotyczące kontroli dostępu. Serwery NAS oferowane przez Stovaris obsługują szyfrowanie, uprawnienia pracowników i rejestrowanie zmian w plikach. Tych cech nie należy automatycznie przypisywać fizycznym serwerom z rankingu.28
Porównuj koszt kompletnego wdrożenia i utrzymania. Sama cena obudowy nie pokaże, ile firma wyda na serwer plików.
Źródła
- ↑Jak wybrać serwer do biura firmy? – Co wybrać? https://www.systemyit.pl/jak-wybrac-serwer-do-biura-firmy/
- ↑Microsoft Learn https://learn.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-server/networking/direct-hosting-of-smb-over-tcpip
- ↑Dell PowerEdge R350 Technical Specifications https://www.dell.com/support/manuals/en-us/poweredge-r350/r350_ts_ism_pub/drives?guid=guid-b2407477-959c-4453-9934-76446e35e747&lang=en-us
- ↑Serwery: serwery PowerEdge | Dell Polska https://www.dell.com/pl-pl/shop/scc/sc/servers
- ↑HPE ProLiant Compute | HPE Poland https://www.hpe.com/pl/pl/compute/proliant.html
- ↑HPE, kalkulator kosztu posiadania ProLiant. Wartości „do 7:1” i „do 65%” odnoszą się do modernizacji infrastruktury z Gen10 do Gen12; podany przykład zakłada zastąpienie 100 serwerów DL380 Gen10 piętnastoma DL380 Gen12 https://www.hpe.com/pl/en/hpe-proliant-servers/tco-calculator.html
- ↑Servers | Rack, Tower, Edge & Data Center Servers | Lenovo Poland https://www.lenovo.com/pl/pl/servers-storage/servers/
- ↑Rack Server Solutions for Enterprise & Data Center | Supermicro https://www.supermicro.com/en/products/rackmount
- ↑Products | ASUS Servers https://servers.asus.com/products/servers
- ↑Rack Servers – General-Purpose Servers- Products – XFUSION INTERNATIONAL PTE. LTD. https://www.xfusion.com/en/product/rack-server
- ↑Serwery ACTINA SOLAR zgodne z Windows Server 2016 – actina.pl https://www.actina.pl/serwery-actina-solar-zgodne-z-windows-server-2016/
- ↑Źródła: HPE, zestawienie platform ProLiant Compute; ASUS, karta serwera ESC8000-E12. HPE podaje limity pamięci dla różnych platform, a ASUS opisuje serwer 4U z dwoma procesorami Intel Xeon 6, obsługujący do ośmiu kart NVIDIA H200 https://www.hpe.com/de/de/compute/hpe-proliant-compute.html
- ↑xFusion FusionServer 1288H V7 Rack Server https://www.xfusion.com/en/product/rack-server/fusionserver-1288h-v7
- ↑IBM Power Systems RAID Solutions Introduction and Technical Overview https://www.redbooks.ibm.com/redpapers/pdfs/redp5234.pdf
- ↑Dell PowerEdge R350 Installation and Service Manual https://www.dell.com/support/manuals/en-us/poweredge-r350/r350_ism_pub/poweredge-r350-system-overview?guid=guid-1165e850-7754-4b87-a1d7-96203daaf643&lang=en-us
- ↑Dell OpenManage Enterprise 4.6 User’s Guide https://www.dell.com/support/manuals/en-us/dell-openmanage-enterprise/ome_4_6_online_help_user_guide/discovering-devices?guid=guid-842c7803-a014-48b7-bd67-f16ce7ce4a76&lang=en-us
- ↑Serwery dla firm — HPE, Dell, Lenovo | VOL System Poznań https://www.vol.com.pl/serwery/
- ↑Dell ProSupport Plus for Infrastructure — Service Description https://i.dell.com/sites/csdocuments/Legal_Docs/en/us/dell-prosupport-plus-for-infrastructure-sd-en.pdf
- ↑HPE ProLiant DL380 Gen11 QuickSpecs https://www.hpe.com/us/en/collaterals/collateral.a50004307enw.html
- ↑HPE ProLiant ML350 Gen11 QuickSpecs https://support.hpe.com/hpesc/public/api/document/a50004308enw?v=1771110120000
- ↑HP Smart Array Controller Technology https://community.hpe.com/hpeb/attachments/hpeb/itrc-275/11210/3/HP%20Smart%20Array-c00687518.pdf
- ↑Źródła: Lenovo, studia przypadków Geely Auto R&D i Oceanbox. Geely wdrożyło ThinkSystem SR670 z chłodzeniem wodnym Neptune, a Oceanbox platformę HPC opartą na ThinkSystem SR645 https://www.lenovo.com/us/en/case-studies-customer-success-stories/geely-auto/
- ↑IBM ServeRAID User’s Guide https://www.ibm.com/support/pages/system/files/inline-files/ibm_doc_sraidmr_m1015_2ndedition_userguide.pdf
- ↑ASUS, karta obudowy JBOD VS320D-RS12J. Obudowa 2U mieści do 12 dysków 3,5″ SAS/NL-SAS; cztery obudowy to do 48 dysków i 1,1 PB pojemności surowej. ASUS podaje również pięć portów SAS 12 Gb/s i obsługę szerokich portów 48 Gb/s https://servers.asus.com/products/storage/jbod/VS320D-RS12J
- ↑ASUS, karta serwera ESC8000-E12. Producent opisuje konstrukcję 4U z dwoma procesorami Intel Xeon 6 i obsługą do ośmiu kart NVIDIA H200 https://servers.asus.com/products/servers/gpu-servers/ESC8000-E12
- ↑Jaki serwer dla małej firmy? https://dellowo.pl/artykul/Jaki-serwer-dla-ma%C5%82ej-firmy?srsltid=AU7gw4Uwigb2NeI-CgfDAaTQF-fq2V8HVXqZUxG7kGqmTJwsaanjIMcD
- ↑Serwery Dell PowerEdge – przewodnik 2025/2026 • IntegraKom https://integrakom.pl/serwery-dell-poweredge-przewodnik-2026/
- ↑Serwer NAS do firmy – sprawdź nasze rozwiązania | Dystrybutor z wartością dodaną Stovaris https://stovaris.pl/serwer-nas-do-firmy-sprawdz-nasze-rozwiazania/
- ↑Jakie oprogramowanie na serwer plików dla 4 firm w sieci? Windows XP czy Linux? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic883884.html
Jesteś producentem albo widzisz nieaktualną informację? Zgłoś poprawkę — odpowiadamy w ciągu 7 dni roboczych.