Spis treści 12 sekcji

Serwer dedykowany to fizyczna maszyna, której zasoby CPU i RAM nie są współdzielone z innymi użytkownikami. Tym różni się od serwerów wirtualnych VPS i Cloud.1
W usłudze Bare Metal OVHcloud udostępnia te zasoby bez narzutu warstwy wirtualizacji.2 Ranking zestawia 7 ofert pod względem konfiguracji, lokalizacji, ochrony DDoS i wsparcia. Dla przykładu RISE-S z cennika Bare Metal ma 8 rdzeni procesora przeznaczonych dla jednego klienta3.

Porównanie serwerów dedykowanych – tabela i kryteria rankingu

OVHcloud Bare Metal, Hetzner Dedicated, cyber_Folks serwery dedykowane, Atman serwery dedykowane, home.pl / homecloud serwery dedykowane i T-Mobile serwer dedykowany różnią się sprzętem, siecią i warunkami abonamentu. To właśnie te różnice warto odnieść do obciążenia firmowych aplikacji.
Tabela zbiera liczby dotyczące konkretnych ofert. Cenom nie przypisano daty weryfikacji.

ProduktPotwierdzone parametry i warunki
OVHcloud Bare Metal277 PLN netto lub 340,71 PLN brutto miesięcznie; operator może ograniczyć przepustowość do sieci publicznej o 50%, jeśli zagrożona jest jakość sieci innych klientów.
Hetzner DedicatedAX41: AMD Ryzen 5 3600, 6 rdzeni / 12 wątków, 3,6 GHz, 64 GB DDR4, 2 × 512 GB NVMe; 1 typ konfiguracji. AX42: AMD Ryzen 7 PRO 8700GE, 8 rdzeni / 16 wątków, 3,65 GHz, 64 GB DDR5 ECC, 2 × 512 GB NVMe; 2 typy konfiguracji. Deklarowana dostępność sieci wynosi minimum 99,9%.
cyber_Folks serwery dedykowanePrzykładowa konfiguracja: 2 × 500 GB SSD. Port ma 100 Mbps. Operator deklaruje bieżące monitorowanie około 120 tys. parametrów, w tym wentylatora nr 2 serwera s1853.
Atman serwery dedykowaneUrządzenia sieciowe od 1 do 100 G; operator pokazuje przykładowy rachunek TCO za 3 lata, czyli całkowity koszt posiadania usługi.
home.pl / homecloud serwery dedykowaneOd 149 zł netto lub 183,27 zł brutto miesięcznie; okresy subskrypcji: 1, 3, 6, 12 lub 24 miesiące. Windows Server 2016 lub 2019 kosztuje dodatkowo 157,44 zł brutto miesięcznie.
T-Mobile serwer dedykowany64 lub 96 GB RAM z możliwością rozbudowy. Deklarowana wilgotność względna wynosi 40–60%, a wilgotność w komorze 30–80%.

Dane w tabeli: 2,3,4,5,6,7,8,9,10

Konfiguracje AX41 i AX42 pozwalają bezpośrednio porównać sprzęt. Różnią się generacją procesora i rodzajem RAM, choć pojemność dysków jest taka sama.
SLA określa deklarowaną dostępność usługi, nie przepustowość łącza. Hetzner deklaruje dostępność sieci na poziomie minimum 99,9%, natomiast zastrzeżenie OVHcloud dotyczy ograniczenia przepustowości.2,5,6

OVHcloud opisuje swoją obecność na rynku jako ponad 20 lat.2
Przy wyborze liczą się potrzeby firmy. Hetzner podaje konfiguracje ułatwiające porównanie CPU, RAM i dysków; homecloud wskazuje cenę i dopłatę za Windows. Atman pokazuje z kolei koszt w horyzoncie 3 lat.4,8,9

1

OVHcloud Bare Metal

W skrócie

  • Same podane ceny nie wiążą parametrów sprzętu z określonym planem.W cenniku RISE-S ma abonament 277 zł netto miesięcznie i jednorazową opłatę instalacyjną 277 zł netto.
  • Jeśli jakość sieci innych klientów będzie zagrożona, OVHcloud może ograniczyć tę przepustowość o 50%.
OVHcloud Bare Metal

OVHcloud Bare Metal warto rozważyć, gdy firma chce korzystać z serwera dedykowanego, sieci i przechowywania danych u jednego dostawcy. Przy wyborze konfiguracji trzeba zestawić abonament z opłatą instalacyjną. Same podane ceny nie wiążą parametrów sprzętu z określonym planem.2,3
W cenniku RISE-S ma abonament 277 zł netto miesięcznie i jednorazową opłatę instalacyjną 277 zł netto3.

OVHcloud Bare Metal: funkcje potwierdzone u producenta

OVHcloud Bare Metal obejmuje serwery z ochroną Anty-DDoS przed atakami przeciążającymi usługę ruchem sieciowym. Dla jednej z konfiguracji operator podaje 2 × 512 GB miejsca na dyskach. Przepustowość wynosi 1 Gbps do sieci publicznej i 1 Gbps do prywatnej. Serwery mają po 2 fizyczne karty sieciowe, a serie Scale i High Grade po 4.2,3

  • Zewnętrzna przestrzeń na dane i pliki konfiguracyjne ma 500 GB. Wskazane warianty rozszerzenia to 2,25 TB i 10 TB.2
  • OVHcloud opisuje uruchamianie serwerów w czasie krótszym niż 120 sekund w swoich 46 centrach danych na świecie.2
  • Operator wymienia certyfikaty ISO/IEC 27001, 27017, 27018 i 27701, CSA Star oraz SOC 1–2 typu 1. Certyfikacja HDS dla hostingu danych medycznych dotyczy wybranych lokalizacji.2

OVHcloud oferuje zoptymalizowane dystrybucje i systemy operacyjne oraz usługi przechowywania danych. Należą do nich zarządzana przestrzeń oparta na OpenZFS dla aplikacji Windows i Linux/UNIX oraz Enterprise File Storage oparty na NetApp ONTAP Select. Dostawca wskazuje też możliwość uruchomienia Veeam Backup & Replication z licencją Enterprise Plus i sieć przeznaczoną do obsługi wzrostów ruchu.
To odrębne elementy oferty, a nie parametry każdego serwera w podanej cenie.2 Według FAQ OVHcloud pojedynczy wolumin Enterprise File Storage może mieć maksymalnie 29 TB11.

OVHcloud Bare Metal: abonament, opłata instalacyjna i licencje

OVHcloud Bare Metal ma w przytoczonym cenniku trzy kwoty miesięcznego abonamentu. Przy dwóch z nich podano również jednorazową opłatę instalacyjną. Abonament przedstawiono netto i brutto, natomiast opłaty instalacyjne są kwotami netto.3
Dla planu RISE-S jednorazowa opłata instalacyjna wynosi dokładnie 277 zł netto3.

  • 277 PLN netto / 340,71 PLN brutto miesięcznie; opłata instalacyjna 277 PLN netto.3
  • 426 PLN netto / 523,98 PLN brutto miesięcznie; opłata instalacyjna 426 PLN netto.3
  • 639 PLN netto / 785,97 PLN brutto miesięcznie.3

OVHcloud wymienia licencję Veeam Enterprise Plus jako dostępną możliwość. Abonament serwera nie określa jednak jej kosztu. Podobnie dostęp do usługi plikowej dla aplikacji Windows nie oznacza, że podane abonamenty zawierają licencję Windows Server.2

OVHcloud Bare Metal: dla jakiej firmy ma sens?

OVHcloud Bare Metal pasuje do firmy budującej środowisko aplikacji biznesowych z serwerów dedykowanych, sieci prywatnej i usług przechowywania danych. W takim układzie warto uwzględnić oddzielne interfejsy sieciowe. Znaczenie mają też przepustowość 1 Gbps do sieci prywatnej i warianty zewnętrznej przestrzeni do 10 TB.2,3

Przy usłudze wymagającej stale pełnej przepustowości publicznej trzeba uwzględnić zastrzeżenie operatora. Jeśli jakość sieci innych klientów będzie zagrożona, OVHcloud może ograniczyć tę przepustowość o 50%. Certyfikacja HDS obejmuje tylko wybrane lokalizacje, więc przy hostingu danych medycznych istotny jest wybór centrum danych.2

Zapytaj o ofertę OVHcloud Bare MetalBezpłatnie i bez zobowiązań
2

Hetzner Dedicated

Hetzner Dedicated obejmuje konfiguracje nastawione na moc obliczeniową, pojemność dysków albo pracę z GPU. O wyborze modelu decydują wymagania dotyczące procesora, RAM i nośników. Operator deklaruje dostępność sieci na poziomie co najmniej 99,9%.4,5

Hetzner Dedicated: funkcje potwierdzone u producenta

Hetzner Dedicated oferuje serwery z procesorami AMD i Intel oraz dyskami NVMe, czyli nośnikami półprzewodnikowymi korzystającymi z tego interfejsu. Są też konfiguracje pojemnościowe z dyskami SATA HDD. Tabela pokazuje zakresy dla poszczególnych modeli, nie specyfikację jednej maszyny łączącej skrajne wartości.4
Hetzner AX41 ma dwa dyski NVMe po 512 GB każdy12.

Model i wariantyProcesorRAMDyski lub GPU
AX41 – 1 typAMD Ryzen 5 3600, 6 rdzeni / 12 wątków, 3,6 GHz; Matisse, Zen 264 GB DDR42 × 512 GB NVMe
AX42 – 2 typyAMD Ryzen 7 PRO 8700GE, 8 rdzeni / 16 wątków, 3,65 GHz; Phoenix 1, Zen 464 GB DDR5 ECC2 × 512 GB NVMe
EX63 – 4 typyIntel Core Ultra 7 265, 20 rdzeni / 20 wątków, 2,4 GHz; Arrow Lake64–192 GB DDR5 ECC2–4 dyski NVMe DC-Edition o pojemności 1–3,84 TB
GEX45 – 1 typIntel Core i5-13500, 14 rdzeni / 20 wątków, 2,5 GHz; Raptor Lake-S64 GB DDR42 × 512 GB NVMe; NVIDIA RTX PRO 4000 Blackwell SFF Edition
AX102 – 4 typyAMD Ryzen 9 7950X3D, 16 rdzeni / 32 wątki, 4,2 GHz; Raphael, Zen 4128–192 GB DDR5 ECC2 dyski NVMe Gen4 DC-Edition o pojemności 1,92–7,68 TB
SX65 – 3 typyAMD Ryzen 7 3700X, 8 rdzeni / 16 wątków, 3,6 GHz; Matisse, Zen 264–128 GB DDR4 ECC4 dyski SATA HDD o pojemności 16–22 TB oraz 2 × 1 TB NVMe
SX135 – 2 typyAMD Ryzen 9 3900, 12 rdzeni / 24 wątki, 3,1 GHz; Matisse, Zen 2128 GB DDR4 ECC2 × 1,92 TB NVMe DC-Edition oraz 8 dysków SATA HDD o pojemności 16–22 TB
SX295 – 1 typAMD EPYC 7502P, 32 rdzenie / 64 wątki, 2 GHz; Rome, Zen 2256 GB DDR4 ECC registered –
DX182 – 3 typyAMD EPYC 9454P, 48 rdzeni / 96 wątków, 2,75 GHz; Genoa, Zen 4128–512 GB DDR5 ECC registered –
DX154 – 2 typyIntel Xeon 6741P, 48 rdzeni / 96 wątków, 2,5 GHz; Granite Rapids128–256 GB DDR5 ECC registered –
DX294 – 2 typyIntel Xeon Gold 6787P, 86 rdzeni / 172 wątki, 2 GHz; Granite Rapids256–512 GB DDR5 ECC registered –
AX162 – 4 typyAMD EPYC 9454P, 48 rdzeni / 96 wątków, 2,75 GHz; Genoa, Zen 4128–512 GB DDR5 ECC registered –

Dane w tabeli: 4

ECC to pamięć z korekcją błędów. Centra danych Hetznera w Norymberdze, Falkenstein/Vogtland i Helsinkach mają certyfikację ISO 27001:2022. Znajdują się w Niemczech i Finlandii, nie w Polsce.4
Załącznik A normy ISO/IEC 27001:2022 zawiera 93 zabezpieczenia. Sama certyfikacja nie oznacza wdrożenia każdego z nich13.

Hetzner Dedicated: abonament, opłata instalacyjna i licencje

Hetzner Dedicated pokazuje przy konfiguracjach pola maksymalnej ceny miesięcznej, stawki godzinowej i opłaty instalacyjnej. Same przytoczone parametry modeli nie pozwalają obliczyć rachunku ani kosztu licencji Windows. Porównanie AX41 z DX294 wyłącznie na podstawie 6 i 86 rdzeni nie jest więc porównaniem cen.4

Hetzner Dedicated: dla jakiej firmy ma sens?

Hetzner Dedicated może odpowiadać firmie dobierającej sprzęt do konkretnego obciążenia, jeśli akceptuje ona wskazane lokalizacje poza Polską. Modele SX65 i SX135 zwracają uwagę pojemnością HDD, a GEX45 obecnością GPU. DX294 wyróżnia procesor o 86 rdzeniach i 172 wątkach.4
GEX45 ma kartę NVIDIA RTX PRO 4000 Blackwell SFF Edition z 24 GB pamięci VRAM14.

W rachunku trzeba rozróżnić warianty tego samego modelu. EX63 występuje w 4 typach, więc jego nazwa nie wskazuje jednej konfiguracji. Sprzęt można dobierać do profilu pracy, zamiast przypisywać całej ofercie wspólną specyfikację.4
Wariant EX63-1 ma 64 GB RAM, a EX63-2 ma 192 GB, czyli o 128 GB więcej15.

Zapytaj o ofertę Hetzner DedicatedBezpłatnie i bez zobowiązań
3

cyber_Folks serwery dedykowane

W skrócie

  • Przykładem monitorowanego parametru jest prędkość wentylatora numer 2 w serwerze s1853.
  • Na stronie operatora przytoczono wypowiedź klienta korzystającego od 2010 roku z serwera zarządzanego przez specjalistów cyber_Folks.
  • Operator publikuje wypowiedzi organizacji deklarujących korzystanie z jego infrastruktury odpowiednio od 2012 i 2006 roku.
cyber_Folks serwery dedykowane

cyber_Folks serwery dedykowane mogą zainteresować firmę, która obok sprzętu ocenia administrację i monitoring infrastruktury. Operator opisuje port 100 Mbps oraz jednoczesne monitorowanie około 120 tys. parametrów. W ofercie przedstawia też warianty ochrony danych na dyskach.7

cyber_Folks serwery dedykowane: funkcje potwierdzone u producenta

cyber_Folks serwery dedykowane obejmują opis monitorowania sprzętu, zabezpieczeń centrum danych i konfiguracji dysków. Przykładem monitorowanego parametru jest prędkość wentylatora numer 2 w serwerze s1853. Nie jest to wynik testu wydajności maszyny.7

  • Dla popularnych konfiguracji dwudyskowych operator opisuje RAID 1, czyli zapis kopii danych na obu dyskach. W serwerach rack wskazuje też możliwość użycia 4 dysków w RAID 10. Ten układ łączy zapis lustrzany z podziałem danych między nośniki.7
  • Opis centrum danych obejmuje gazowy system gaszenia, który w razie pożaru wypiera tlen. Operator wskazuje również kontrolę wilgotności ze względu na ryzyko skraplania wody i wyładowań elektrostatycznych.7
  • Operator wskazuje zwielokrotnienie komponentów potrzebnych do działania infrastruktury. Zwraca też uwagę, że aplikacje PHP co do zasady wykonują się na jednym wątku. Ma to znaczenie przy doborze procesora do obciążeń webowych.7

cyber_Folks serwery dedykowane: abonament, opłata instalacyjna i licencje

cyber_Folks serwery dedykowane trzeba wyceniać dla wybranej konfiguracji i zakresu administracji. Parametry sprzętu nie są ceną całej usługi. Operator podaje między innymi przykład 2 × 500 GB SSD; ta wartość opisuje dyski, nie abonament, instalację ani licencję systemową.7

Na stronie operatora przytoczono wypowiedź klienta korzystającego od 2010 roku z serwera zarządzanego przez specjalistów cyber_Folks. To przedstawiony przez dostawcę opis współpracy. Nie określa stawki za administrację w każdym planie.7

cyber_Folks serwery dedykowane: dla jakiej firmy ma sens?

cyber_Folks serwery dedykowane warto rozważyć przy aplikacji webowej, gdy firma zestawia wymagania jednowątkowego PHP z dyskami i administracją. Operator publikuje wypowiedzi organizacji deklarujących korzystanie z jego infrastruktury odpowiednio od 2012 i 2006 roku. Są to relacje klientów przytoczone przez dostawcę, a nie pomiar dostępności usługi.7

Podawana przez operatora ocena w Trustpilot wynosi 4,7 na 5 gwiazdek. Nie zastąpi warunków umowy ani testu konkretnego serwera. W tym scenariuszu firma ocenia sprzęt razem z zakresem administracji i ochroną danych.7

4

Atman serwery dedykowane

W skrócie

  • Operator pokazuje przykładowy rachunek TCO za 3 lata.
  • W takim wyborze liczą się konfiguracja Lenovo, zakres obsługi i koszt w horyzoncie 3 lat, nie tylko procesor.
Atman serwery dedykowane

Atman serwery dedykowane to propozycja dla firmy, która woli wynająć sprzęt z usługami instalacji i zarządzania niż kupować własną maszynę. Oferta obejmuje standardowe serwery Lenovo z procesorami AMD EPYC lub Intel Xeon Ice Lake. Urządzenia sieciowe opisano zakresem od 1 do 100 G.8
Atman przedstawia konfigurację Lenovo z dwoma procesorami AMD EPYC 7763, z których każdy ma 64 rdzenie16.

Atman serwery dedykowane: funkcje potwierdzone u producenta

Atman serwery dedykowane obejmują zakup sprzętu przez operatora, instalację systemu i możliwość zarządzania maszyną. Atman deklaruje dostępność sprzętu od ręki. Podaje też status Lenovo Cloud Service Provider, który uprawnia go do autoryzowanego serwisowania sprzętu Lenovo w ramach tej usługi.8
Według operatora środowisko produkcyjne na dostępnych konfiguracjach Lenovo można uruchomić nawet w 48 godzin17.

Z obrazu można instalować Debian 9/10, Ubuntu 16.04/18.04/20.04 LTS i CentOS 7/8, a także systemy i oprogramowanie Microsoft. Operator opisuje również zarządzanie wieloma użytkownikami z różnymi rolami.8
Standardowe wsparcie Ubuntu 20.04 LTS zakończyło się 31 maja 2025 r.18

Atman serwery dedykowane: abonament, opłata instalacyjna i licencje

Atman serwery dedykowane należy porównywać przez całkowity koszt wynajmu, nie samą cenę zakupu podobnej maszyny. Operator pokazuje przykładowy rachunek TCO za 3 lata. TCO oznacza całkowity koszt ponoszony w przyjętym okresie.8

Możliwość instalacji oprogramowania Microsoft należy do opisu usługi, ale nie wyznacza ceny licencji Windows. Abonament, opłata instalacyjna i licencje to odrębne pozycje rachunku. Ich znaczenie zależy od wybranej konfiguracji.

Atman serwery dedykowane: dla jakiej firmy ma sens?

Atman serwery dedykowane odpowiadają firmie, która chce zastąpić zakup sprzętu wynajmem. Operator może przy tym przejąć instalację systemu lub zarządzanie serwerem. W takim wyborze liczą się konfiguracja Lenovo, zakres obsługi i koszt w horyzoncie 3 lat, nie tylko procesor.8

Atman koncentruje ofertę na wynajmie sprzętu z obsługą operatora. Rachunek TCO warto więc odnosić do konkretnej konfiguracji. Trzeba też uwzględnić zakres zamówionych usług.

Zapytaj o ofertę Atman serwery dedykowaneBezpłatnie i bez zobowiązań
5

home.pl / homecloud serwery dedykowane

2,6/5

W skrócie

  • Dostawca deklaruje SLA 99% w skali miesiąca kalendarzowego.
  • home.pl / homecloud serwery dedykowane są reklamowane od 149 zł netto / 183,27 zł brutto miesięcznie.
  • Okresy subskrypcji wynoszą 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące.
  • Przy informacjach o najniższych cenach z 30 dni przed obniżką widnieją wartości 1788,00; 2199,24; 2268,00 i 2789,64 oraz zapis „-40,00”.
home.pl / homecloud serwery dedykowane

home.pl / homecloud serwery dedykowane pozwalają firmie dobrać okres subskrypcji oraz płatne opcje Windows Server i panelu Plesk. Dostawca deklaruje SLA 99% w skali miesiąca kalendarzowego. To poziom dostępności usługi, a nie czas reakcji wsparcia.9

home.pl / homecloud serwery dedykowane: funkcje potwierdzone u producenta

home.pl / homecloud serwery dedykowane działają na platformie SuperMicro MicroCloud. Konfigurator przewiduje opcje łącza 1 Gbps, także wariant dodatkowego łącza; dostępny zakres zależy od serwera. Pakiet zawiera 1 adres IP, a kolejne można zamówić. Instalacja własnego systemu wymaga przygotowania wersji netinstall.9

home.pl / homecloud serwery dedykowane: abonament, opłata instalacyjna i licencje

home.pl / homecloud serwery dedykowane są reklamowane od 149 zł netto / 183,27 zł brutto miesięcznie. Okresy subskrypcji wynoszą 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące. Dopłaty za system i panel zwiększają abonament wybranego serwera. Nie są samodzielnymi cenami maszyny.9

OpcjaDopłata brutto miesięcznie
Windows Server 2016 lub 2019157,44 zł
Plesk Web Admin35,67 zł
Plesk Web Pro62,73 zł
Plesk Web Host153,75 zł

Dane w tabeli: 9

Konfigurator pozwala też zrezygnować z Windows Server i Pleska. Przy informacjach o najniższych cenach z 30 dni przed obniżką widnieją wartości 1788,00; 2199,24; 2268,00 i 2789,64 oraz zapis „-40,00”. Nie są to miesięczne dopłaty z powyższej tabeli.9

home.pl / homecloud serwery dedykowane: dla jakiej firmy ma sens?

home.pl / homecloud serwery dedykowane mogą pasować do firmy korzystającej z aplikacji wymagającej Windows Server, takiej jak Subiekt GT, Comarch Optima lub Nexo. Dostawca wskazuje również serwisy odwiedzane przez setki lub tysiące użytkowników dziennie. Jako punkt odniesienia podaje 2 rdzenie dla prostego oprogramowania księgowego i co najmniej 4 rdzenie dla silnika CMS dużego serwisu.9

homecloud pozwala zestawić abonament z dopłatami za Windows i Plesk. To ułatwia policzenie wybranego wariantu usługi. Procesor nadal trzeba jednak dobrać do obciążenia aplikacji.

6

T-Mobile serwer dedykowany

W skrócie

  • W opisie zabezpieczeń obiektowych wilgotność względna wynosi 40–60%, a wilgotność w komorze 30–80%.
  • System gaszenia INEGREN zawiera 52% azotu, 40% argonu i 8% dwutlenku węgla.
T-Mobile serwer dedykowany

T-Mobile serwer dedykowany to opcja dla firmy oceniającej nie tylko maszynę, lecz także centrum danych i łączność. Operator opisuje warianty od 64 GB do 512 GB RAM. Ten zakres nie oznacza, że każdy serwer ma identyczną konfigurację.10

T-Mobile serwer dedykowany: funkcje potwierdzone u producenta

T-Mobile serwer dedykowany występuje w wariantach RAM z możliwością rozbudowy. Opis sprzętu obejmuje też 2 × 600 GB dysków SAS HDD z możliwością rozbudowy oraz sprzętowy kontroler RAID. Do tego dochodzą 2 porty 10/25 GbE; GbE oznacza połączenie sieciowe mierzone w gigabitach na sekundę.10

Wskazane warianty RAMRozbudowa
64 lub 96 GBTak
64 lub 192 GBTak
192 lub 256 GBTak
192 lub 512 GBTak

Dane w tabeli: 10

T-Mobile informuje o 5 komercyjnych centrach danych wykorzystywanych do kolokacji, hostingu serwerów i cloud computingu. Nie oznacza to dostępności każdej lokalizacji dla wszystkich konfiguracji dedykowanych. W obiekcie CPD Szlachecka B operator opisuje chłodzenie w układzie N+2, z dodatkowymi elementami rezerwowymi. Wskazuje też dwa niezależne systemy UPS w układzie 2N (2 × 2 × 1600 kVA) oraz agregaty o mocy 5,8 MVA.10

W opisie zabezpieczeń obiektowych wilgotność względna wynosi 40–60%, a wilgotność w komorze 30–80%. System gaszenia INEGREN zawiera 52% azotu, 40% argonu i 8% dwutlenku węgla. Według operatora usługi w CPD we Wrocławiu spełniają wymagania ISO/IEC 27001:2013.10

T-Mobile serwer dedykowany: abonament, opłata instalacyjna i licencje

T-Mobile serwer dedykowany trzeba rozliczać jako wybraną konfigurację wraz z zamówionymi usługami. Sama pojemność RAM nie wyznacza kosztu. Parametry 2 × 600 GB SAS HDD i portów sieciowych opisują sprzęt, nie abonament, instalację ani cenę licencji Windows.10

T-Mobile serwer dedykowany: dla jakiej firmy ma sens?

T-Mobile serwer dedykowany może pasować do firmy potrzebującej rozbudowy pamięci i oceniającej warunki pracy centrum danych. Operator opisuje wdrożenie usług Data Center i Connectivity dla systemu wizyjnego Sophus. To przykład zastosowania, nie gwarancja wydajności każdej konfiguracji.10

Private Cloud T-Mobile polega na wirtualizacji serwerów dedykowanych i zarządzaniu zasobami przez VMware vCloud Director. Jest więc innym modelem użytkowania niż wynajem pojedynczej maszyny fizycznej. Przy wyborze sprzętu połączonego z infrastrukturą centrum danych trzeba osobno ocenić parametry serwera i obiektu.10

Zapytaj o ofertę T-Mobile serwer dedykowanyBezpłatnie i bez zobowiązań

Metodologia i ograniczenia porównania

Ranking serwerów dedykowanych porządkuje 6 opisanych ofert według obszarów porównania, nie wyników testu wydajności. Podstawą są publiczne strony i cenniki dostawców według stanu na dzień publikacji. Nie przeprowadzono testów własnych.

  • Konfiguracja sprzętu: procesor, RAM i dyski opisują konkretny model. Nie należy przenosić tych parametrów na całą ofertę dostawcy.
  • Sieć i lokalizacja: przepustowość portu, warunki transferu, ochrona DDoS i położenie centrum danych odpowiadają na różne potrzeby firmy.
  • Warunki usługi: abonament, instalacja, licencje, administracja i SLA wpływają na koszt oraz podział odpowiedzialności za serwer.

Pierwsze miejsce w kolejności nie oznacza przewagi w każdym kryterium. Serwer dedykowany różni się też od VPS, który przydziela zasoby maszyny wirtualnej. Przy kolokacji firma umieszcza natomiast własny sprzęt w centrum danych.

Wybór zależy od obciążenia, lokalizacji i sposobu administracji. Do tych potrzeb trzeba dopasować konkretny model oraz warunki usługi.

Jak dobrać konfigurację serwera dedykowanego?

Serwer dedykowany dobiera się do obciążenia aplikacji. Najpierw warto określić wymagania CPU, RAM, dysków i łącza, a potem porównać koszt i możliwości rozbudowy. cyber_Folks opisuje indywidualny dobór konfiguracji do obciążenia, budżetu i planowanego rozwoju.7

  • Określ obciążenie CPU i RAM: sprawdź, czy aplikacja potrzebuje wydajności pojedynczego rdzenia, większej liczby rdzeni czy pojemnej pamięci. Następnie porównaj procesor i możliwości konfiguracji z jej wymaganiami.19
  • Dobierz dyski do zadania: przy usługach WWW i bazach danych uwzględnij SSD NVMe. Dla przechowywania danych i backupu porównaj pojemne HDD SATA lub Soft RAID, czyli programowe łączenie dysków.1
  • Ustal sposób ochrony danych: określ liczbę dysków i układ RAID przed wyborem systemu. Na serwerach Intel Hetzner automatyczna konfiguracja programowego RAID wymaga jednego ze wstępnie zainstalowanych systemów operacyjnych.5
  • Porównaj sieć i rozbudowę: zestaw przepustowość łącza, pojemność dysków i możliwości CPU. Uwzględnij też rozbudowę zasobów, zabezpieczenia centrum danych oraz warunki wsparcia.19,20
  • Wybierz sposób instalacji systemu: przejrzyj dostępne obrazy systemowe. OVHcloud udostępnia w Panelu klienta wstępnie zainstalowane dystrybucje i systemy dla serwerów dedykowanych.2
  • Porównaj model usługi: zestaw serwer fizyczny z VPS i chmurą przy tym samym budżecie. Jeśli firma chce umieścić własny sprzęt w zewnętrznym centrum danych, właściwą alternatywą jest kolokacja.20

Budżet należy odnosić do określonego wariantu. Poniższe kwoty OVHcloud pokazują zakres abonamentów i opłat instalacyjnych. Wierszy zawierających tylko kwotę brutto nie można przypisać do abonamentów netto z pozostałych wierszy.3

Wariant opisany kwotąAbonamentOpłata instalacyjna
Od 712 PLN netto/mies.od 712 PLN netto/mies.712 PLN netto
Od 737 PLN netto/mies.od 737 PLN netto/mies.737 PLN netto
Od 1 172 PLN netto/mies.od 1 172 PLN netto/mies.1 172 PLN netto
Od 1 198 PLN netto/mies.od 1 198 PLN netto/mies.1 198 PLN netto
Od 1 219 PLN netto/mies.od 1 219 PLN netto/mies.1 219 PLN netto
Od 1 819 PLN netto/mies.od 1 819 PLN netto/mies.1 819 PLN netto

Dane w tabeli: 3

Osobno podane miesięczne kwoty brutto innych, nienazwanych wariantów to 813,03 PLN, 838,86 PLN, 1 337,01 PLN, 1 362,84 PLN i 2 070,09 PLN.3
Przy wariancie OVHcloud do obciążeń krytycznych widnieje także 5 348,00 zł. Nie określono przy tej kwocie okresu rozliczeniowego, więc nie należy uznawać jej za miesięczny abonament.2

Wynikiem porównania powinna być konfiguracja odpowiadająca obciążeniu i planowanej rozbudowie. Warto zestawić ją z innymi modelami usługi. Podstawą porównania pozostaje ten sam budżet.

Serwer zarządzany czy samodzielna administracja?

Serwer zarządzany oznacza przekazanie dostawcy uzgodnionych zadań administracyjnych. Przy samodzielnej administracji wykonuje je zespół firmy. Trzeba ustalić odpowiedzialność za aktualizacje, monitoring, kopie zapasowe i reakcję na incydent. Sam abonament za maszynę nie opisuje tych obowiązków.

ObszarSerwer zarządzanySamodzielna administracja
Aktualizacje i bezpieczeństwoDostawca wykonuje zadania określone w umowie.Firma planuje i wykonuje aktualizacje oraz zabezpieczenia.
Monitoring i kopieUmowa określa zakres monitoringu, wykonywania kopii i odtwarzania.Firma organizuje monitoring, kopie i procedurę odtwarzania.
Reakcja na incydentUmowa określa odpowiedzialność dostawcy i czas reakcji wsparcia.Firma zapewnia własnego administratora; wsparcie dostawcy może dotyczyć infrastruktury.
Koszt administratoraTrzeba uwzględnić go w cenie usługi zarządzania.Trzeba doliczyć go do kosztu wynajmu serwera.

O różnicy decyduje odpowiedzialność operacyjna, nie nazwa planu ani sam abonament. Kimsufi wskazuje swoje serwery do nauki i testowania skryptów, a gamy So You Start i Rise do gier oraz środowisk produkcyjnych. Przeznaczenie sprzętu nie przesądza jednak o tym, kto administruje systemem.1

Sprzęt jest osobną pozycją w rachunku. Poniższe kwoty dotyczą nienazwanych wariantów OVHcloud, a nie usługi administracji. Słowo „od” przy abonamencie oznacza cenę początkową.3

Wariant według abonamentu nettoAbonament miesięcznyInstalacja netto
529 PLNod 529 PLN netto / 650,67 PLN brutto529 PLN
661 PLNod 661 PLN netto661 PLN
682 PLNod 682 PLN netto682 PLN
1 087 PLNod 1 087 PLN netto1 087 PLN
1 108 PLNod 1 108 PLN netto1 108 PLN
1 129 PLNod 1 129 PLN netto / 1 388,67 PLN brutto1 129 PLN
1 381 PLNod 1 381 PLN netto –
1 683 PLNod 1 683 PLN netto1 683 PLN

Dane w tabeli: 3

Dla innego nienazwanego wariantu OVHcloud podano 490 PLN netto opłaty instalacyjnej. Pozostałe wskazane abonamenty brutto wynoszą 875,76; 906,51; 1 441,56; 1 473,54; 1 499,37 i 2 237,37 PLN miesięcznie. Nie są to ceny administracji.3

Serwer zarządzany wybierze firma, która chce powierzyć dostawcy zadania zapisane w umowie. Samodzielna administracja wymaga własnej obsługi systemu. Do abonamentu i instalacji trzeba więc doliczyć koszt administratora albo usługi zarządzania.

Co składa się na koszt serwera dedykowanego?

Koszt serwera dedykowanego obejmuje abonament i opłatę instalacyjną oraz koszty wybranych licencji, rozbudowy i usług dodatkowych.19
Najniższy abonament nie wystarcza zatem do porównania ofert. Różnić się mogą okres umowy, zakres administracji i sposób wykonywania kopii zapasowych.

Przytoczony cennik OVHcloud przedstawia abonamenty i opłaty instalacyjne nienazwanych wariantów. Kwoty netto i brutto w kolumnie abonamentu opisują tę samą stawkę miesięczną. Instalację podano w kwotach netto.3

Wariant według abonamentu nettoAbonament miesięcznyInstalacja netto
277 PLN277 PLN netto / 340,71 PLN brutto277 PLN
426 PLN426 PLN netto / 523,98 PLN brutto426 PLN
639 PLN639 PLN netto / 785,97 PLN brutto639 PLN
Od 490 PLNod 490 PLN netto / 602,70 PLN brutto –
Od 852 PLNod 852 PLN netto / 1 047,96 PLN brutto852 PLN
Od 921 PLNod 921 PLN netto / 1 132,83 PLN brutto921 PLN
1 278 PLN1 278 PLN netto / 1 571,94 PLN brutto1 278 PLN

Dane w tabeli: 3

Przed obliczeniem całkowitego kosztu warto rozdzielić pozycje rachunku:

  • Abonament i instalacja: zsumuj opłaty miesięczne za przyjęty okres umowy, a potem dodaj opłatę jednorazową.
  • Licencje i administracja: dolicz system Windows, panel administracyjny oraz pracę administratora lub usługę zarządzania, jeśli ich potrzebujesz.
  • Sieć i bezpieczeństwo: uwzględnij dodatkowe adresy IP, warunki transferu, kopie zapasowe i ochronę DDoS w zakresie wybranej usługi.
  • Rozbudowa: uwzględnij planowane zmiany pamięci, dysków i innych zasobów w okresie użytkowania.19

Wybór dysków zmienia zakres kupowanej konfiguracji. Kimsufi wskazuje HDD SATA o pojemności 2 i 4 TB do przechowywania danych i backupu. Jego serwery dają dostęp root i pozwalają instalować wybrany system; wśród wstępnie zainstalowanych rozwiązań wirtualizacyjnych są Proxmox i Windows Hyper-V Server. Dostępność obrazu systemu nie określa kosztu licencji ani administracji.1

Netia przygotowuje indywidualną wycenę serwera dedykowanego. Jej koszt należy więc odnosić do określonej konfiguracji i zakresu usług, nie tylko do abonamentu innego dostawcy.21
Podstawą decyzji jest suma opłat za ten sam okres i porównywalny zakres obsługi.

Źródła

  1. ↑Tani serwer dedykowany | Kimsufi od OVHcloud https://www.kimsufi.com/pl/
  2. ↑Serwer dedykowany | Serwery Bare Metal | OVHcloud Polska https://www.ovhcloud.com/pl/bare-metal/
  3. ↑Ceny serwerów dedykowanych – Poznaj wszystkie nasze serwery | OVHcloud Polska https://www.ovhcloud.com/pl/bare-metal/prices/
  4. ↑Find cheap dedicated servers with AMD & Intel CPUs https://www.hetzner.com/dedicated-rootserver/
  5. ↑Intel Processors Server – High-Performance Hetzner Servers https://www.hetzner.com/dedicated-rootserver/matrix-ex/
  6. ↑Hetzner Docs, „AX Server – Possible configurations and add-ons”, oraz karta AX42 https://docs.hetzner.com/robot/dedicated-server/server-lines/ax-server/
  7. ↑Serwery dedykowane 💽- cyber_Folks https://cyberfolks.pl/serwery-dedykowane/
  8. ↑Serwery dedykowane dostępne od ręki – Atman https://atman.pl/uslugi/serwery-dedykowane/
  9. ↑Serwery dedykowane – Znajdź szybki serwer https://homecloud.pl/uslugi/serwery-dedykowane/
  10. ↑Serwery dedykowane w Polsce – dostępne dla firm – T-Mobile Biznes Polska https://biznes.t-mobile.pl/pl/produkty-i-uslugi/centra-danych/serwer-dedykowany
  11. ↑OVHcloud Documentation — Enterprise File Storage FAQ https://docs.ovhcloud.com/pl/guides/storage-and-backup/file-storage/enterprise-file-storage/netapp-faq
  12. ↑Hetzner — AX41 https://www.hetzner.com/dedicated-rootserver/ax41/
  13. ↑ISO/IEC JTC 1/SC 27 — SC27 Journal https://committee.iso.org/files/live/sites/jtc1sc27/files/resources/ISO-IEC%20JTC%201-SC%2027_N22755_SC27%20Journal%20Vol%202%20Issue%202%20(update%20Dec%202022).pdf
  14. ↑Hetzner — GEX45 https://www.hetzner.com/dedicated-rootserver/gex45/
  15. ↑Hetzner Docs — EX Server https://docs.hetzner.com/robot/dedicated-server/server-lines/ex-server/
  16. ↑Atman — serwery dedykowane z Intel Ice Lake i AMD EPYC https://atman.pl/atman-oficjalnym-partnerem-lenovo-w-najnowszej-ofercie-serwery-dedykowane-z-intel-ice-lake-i-amd-epyc-3-generacji/
  17. ↑Atman — najnowsze konfiguracje serwerów Lenovo https://atman.pl/najnowsze-konfiguracje-serwerow-lenovo-dostepne-od-reki-w-modelu-iaas/
  18. ↑Ubuntu — Ubuntu 20.04 LTS https://ubuntu.com/20-04
  19. ↑Jak wybrać najlepszy serwer dedykowany dla swojej firmy? – MIT Sloan Management Review Polska https://mitsmr.pl/rozwoj-nowych-produktow/jak-wybrac-najlepszy-serwer-dedykowany-dla-swojej-firmy/
  20. ↑Jak wybrać najlepsze serwery dedykowane dla swojej firmy? https://www.politykabezpieczenstwa.pl/pl/a/jak-wybrac-najlepsze-serwery-dedykowane-dla-swojej-firmy
  21. ↑Serwery dedykowane z obsługą dla firm – hosting | Biznes Netia https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/data-center-cloud/serwery-dedykowane

Jesteś producentem albo widzisz nieaktualną informację? Zgłoś poprawkę — odpowiadamy w ciągu 7 dni roboczych.